Breaking News :

nothing found
19 stycznia 2022

Ocena programu PIS

Pracodawcy RP przygotowali ocenę projektu reformy systemu ochrony zdrowia prezentowaną przez Prawo i Sprawiedliwość.

PiS od lat proponuje powrót do budżetowego finansowania ochrony zdrowia. To wiąże się z końcem kontraktowania świadczeń oraz zapowiadaną likwidacją Narodowego Funduszu Zdrowia. Taka zmiana byłaby rewolucją (mimo, że PIS zapowiada zmiany ewolucyjne) i powrotem do  nienajlepszego dla systemu okresu sprzed 1999 r.

Wraz ze starzeniem się społeczeństwa i rosnącymi kosztami leczenia (m.in. dzięki nowym technologiom) system ochrony zdrowia utrzymuje się w ryzach tylko i wyłącznie dzięki temu, że ma charakter ubezpieczeniowy. Budżetowe finansowanie systemu mogłoby doprowadzić do niekontrolowanej eksplozji wydatków i w konsekwencji trudności budżetowych.

PIS zapowiada zwiększenie wydatków na zdrowie, aż do osiągnięcia średniego europejskiego poziomu, jak i wprowadzenie górnego limitu wydatków na leki, po którego przekroczeniu będą one za darmo. Zapowiedzi te brzmią zachęcająco dla obywateli, niestety program pomija informacje o źródłach sfinansowania tych obietnic. To powoduje, że wydają się one trudne, o ile nie niemożliwie, do zrealizowania w krótkim (czteroletnim) okresie.

Read Previous

Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne na posiedzeniu Komisji Zdrowia

Read Next

Członkowie OSSP pomagają Ukrainie